Guacamole
Do guacamole mam sentyment, bo to jeden z przepisów, który wspólnie z moim człowiekiem życia przygotowaliśmy na, dokładnie, drugiej randce.
Od tamtej chwili awokado często gościło w naszej kuchni, a my próbowaliśmy wielu wariantów tej zielonej pasty 🙂
Co to jest guacamole?
Niezbędne składniki – przepis na guacamole.
Przepis na guacamole nie jest zbyt skomplikowany.
By stworzyć podstawową wersję tej pasty, będziesz potrzebować:
- dojrzałe awokado (wg mnie najlepiej odmianę Hass)
- sok z limonki
- sól i pieprz
- posiekaną kolendrę (el cilantro)
Dodatki do guacamole:
Jeśli lubisz możesz dodać pokrojone w drobną kostkę:
- papryczkę chili (la guindilla)
- ząbek czosnku (un diente de ajo)
- pomidora (el tomate)
- cebulę czerwoną (la cebolla roja)
Czas przygotowania guacamole zależy od Twoich zdolności manualnych. Wydaje mi się, że około 15 minut wystarczy.
Jak się zabrać za guacamole? Instrukcja krok po kroku.
Awokado przekrój na pół i usuń pestkę. Za pomocą łyżki wydrąż miąższ i wrzuć do miski. Rozgnieć go widelcem i dodaj świeżo wyciśnięty sok z limonki, sól i kolendrę. Wymieszaj, spróbuj i zdecyduj czy dodać czosnek, czy może papryczkę chili lub pomidora, które oprócz smaku dodadzą trochę ognistego koloru.
Dla leniuszków, którym nie chce się rozgniatać widelcem! Nie róbcie tego! Zdecydowanie polecam nie używać blendera by jednak czuć cząstki guacamole podczas jedzenia 🙂
Jakiego awokado użyć do guacamole?
Możesz zrobić guacamole z każdego rodzaju awokado, które znajdziesz w polskim sklepie, ale według mnie najlepsze będzie awokado Hass, ponieważ jest w smaku bardziej orzechowe i o maślanej konsystencji. Zdecydowanie łatwiej uzyskać dzięki niemu kremowe guacamole.
Z czym się je guacamole?
Guacamole sprawdzi się super jako salsado chipsów lub nachosów (które możesz zrobić sam z tortilli). Możecie jednak z powodzeniem połączyć je z pysznym chrupiącym pieczywem. Grzanki czy bagietka, na to pasta z awokado i ulubione dodatki! Nie widzę lepszej opcji 🙂
Przepisy z awokado.
Dojrzałe awokado nie tylko świetnie sprawdzi się do guacamole, ale także do wielu innych pysznych przekąsek. Podam Wam przepis na jedną z moich ulubionych kanapek, którą poznałam w Hiszpanii. Sprawdźcie koniecznie!
Przepis na hiszpańskie tosty z awokado i tartymi pomidorami, którymi lepiej się nie dzielić.
Składniki:
- pajda ulubionego pieczywa (el pan)
- el aguacate, czyli awokado
- tomate rallado, czyli tarte pomidory (zaraz Wam wyjaśnię jak to zrobić)
- queso crema, czyli śmietankowy serek do kanapek
- sól, pieprz
Czas przygotowania: 20 minut
Smak: wyborny tak, że wszyscy w domu będą Ci zazdrościć
Tomate rallado, czyli tarte pomidory.
By przygotować tomate rallado, co jest tu koniecznością, weźcie dojrzałego, miękkiego pomidora. Przekrójcie na pół i zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach (bez skóry oczywiście) I cyk, tę papkę na sitko, żeby woda odeszła precz. Potrzebny nam miąższ, który potem właśnie przyprawimy odrobiną oliwy z oliwek, solą, świeżo zmielonym pieprzem i np. świeżym tymiankiem (ulubione!) lub innymi ziołami. Ta mikstura niech sobie czeka.
Mamy już wszystkie składniki więc tostujemy nasz chlebek.
Smarujemy tosty serkiem śmietankowym.
Nakładamy naszą pomidorową ambrozję.
Awokado kroimy w plasterki i kładziemy na to wszystko.
Doprawiamy awokado do smaku: solą, pieprzem, sokiem z limonki czy cytryny, odrobiną świeżej kolendry lub papryczki chili – czym chcecie!
Jemy to na kilka wariantów:
– w samotności: co zakłada, że nie musimy się dzielić (zalecane!)
– z drugim człowiekiem: wysokie ryzyko zazdrości i konieczności “dania gryza”.
A wiemy, że na jednym się nie kończy!
Rada: zróbcie od razu więcej! 😉
Przepis na tosty z guacamole i jajkiem w koszulce.
Składniki:
- guacamole
- pieczywo na grzanki
- jajka
- 2 łyżki octu spirytusowego 10% (do gotowania jajek)
Wiesz już jak zrobić guacamole więc tę część pominę. Tosty czy ulubione pieczywo też już zapewne masz więc czas na całkiem niezłe jaja! Przygotowanie ich za pierwszym razem może skończyć się lekką frustracją, ale na spokojnie.
Jak ugotować jajka w koszulce?
Wyciągnij wcześniej świeże jajka z lodówki by były w temperaturze pokojowej. Wbij jedno jajko do miseczki – niech na Ciebie cierpliwie czeka, bo zaraz zafundujesz mu małe dirty dancing.
Wybierz nieduży garnek lub rondelek, zagotuj w nim litr wody. Dodaj ocet. Następnie zmniejsz palnik na minimalną moc, woda ma tylko wrzeć. Weź łyżkę i mieszając wodę zrób wir i wlej w środek jajko (z miski).
Teraz już nie mieszaj, tylko pilnuj czasu. Potrzebujesz około 2,5 – 3 minut, żeby białko było ścięte, a żółtko idealnie płynne w środku. Wyjmij cedzakiem i triumfuj. 😉
Croissant na bogato szynką i jajkiem sadzonym.
Składniki:
- croissant
- rukola lub ulubiona sałata
- dojrzałe awokado
- szynka
- jajko sadzone
- pomidor
Przepis jest prosty. Dodaj wszystko do środka. Tak naprawdę, możesz dodać składniki, jakie lubisz. Idea jest taka by nie był to rogal na słodko. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś – nie zwlekaj. Ostrzegam, że prawdopodobnie, znowu się nie podzielisz, bo tak jest to dobre.
Sprawdź, czy zauważyłeś i zapamiętałeś schowane w tekście hiszpańskie słówka 😉
Czy guacamole jest zdrowe?
Jakie witaminy zawiera guacamole?
Tak, to bardzo zdrowy posiłek, bogaty w antyoksydanty oraz multum witamin, takich jak: potas, magnez, mangan i miedz, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9) i witaminę C oraz A, E oraz K. Guacamole jest wysokokaloryczne. Zawiera tłuszcz, węglowodany, ale również białko.Ile kalorii ma guacamole?
100g guacamole to 155 kcal. Wszystko jednak zależy od ilości i rodzaju dodatków jakich do niego użyjemy.Jak przechowywać guacamole?
Guacamole najlepiej go zjeść od razu.
Im dłużej będzie stało, tym mniej zachęcająco może wyglądać zmieniając swój kolor na coraz ciemniejszy. Najlepiej zrobić guacamole niedługo przed planowanym spożyciem.
Jeśli jednak jest potrzeba to guacamole najlepiej przechowywać w lodówce. By pasta nie ciemniała, do miski z guacamole wsadź pestkę.
Drugi sposób przechowywania guacamole to wpakowanie go do słoiczka, wyrównanie wierzchu, wlanie trochę zimnej wody i następnie szczelne zamknięcie naczynia. W ten sposób możesz go przechowywać do trzech dni w lodówce. Przed podaniem wystarczy tylko odlać wodę.
Guacamole – historia
Awokado znane było w Ameryce Południowej już prawdopodobnie 7 tys. lat p.n.e. Po jakimś czasie owoc ten przywędrował do Meksyku gdzie Aztekowie zaczęli przygotowywać z niego właśnie guacamole.
Nazwa guacamole – pochodzenie:
Nazwa guacamole pochodzi ad azteckiego „ahuaca-mulli” (mikstura z awokado). Przepis na guacamole zyskał popularność w USA i Europie zyskało dopiero po II wojnie światowej.